Thank you to all our Council members who entered their teams and team members in this year’s National Customer Service COVID-19 awards.

This year our awards focused on how Councils and Customer Service Teams managed the impact and effects of the COVID19 Global Pandemic. 

Thank you to our judging panel who have now completed assessing the submissions and identified the finalists:

  • Tony Athanasiou – Enghouse Interactive
  • Dave Callaghan – livepro
  • Fiona Cullen, Redman Solutions
  • Kerry McLeod, Well Done International
  • Peter Tuxford and Phillip Simone, Open Office Holdings Pty Ltd
  • Janelle Nisbet, Progress Training Systems Pty Ltd
  • Mike Wheble, Hague Australia
  • Craig Bell, Corporate Protection Services
  • Chris Lonergan,  Longeran/Mystery Customer

The submissions as usual were of a high calibre and demonstrated how the finalists have navigated and excelled during the COVID19 pandemic. 

Please scroll down to view the finalists. The awards ceremony will take place online on Thursday, 5 November 2020 10.30am – 12pm (Sydney time).

CONGRATUALTIONS TO THE AWARDS FINALISTS

2020 National Council of the Year Award – Finalists

  • Bayside Council
  • Camden Council
  • Dubbo Regional Council
  • Georges River Council
  • Lake Macquarie City Council
  • Shoalhaven City Council

2020 National Customer Service Team of the Year Award – Finalists

  • Camden Council
  • Cessnock City Council
  • Georges River Council
  • Liverpool City Council
  • Sunshine Coast Council
  • Waverley Council

The MacGyver Award – Finalists

  • Camden Council – Renee Maher, Customer Relations Officer
  • Glenorchy City Council – Roisin Mackay, Customer Service Officer
  • Sunshine Coast Regional Council – Jenelle Hanckel, Customer Contact Officer – Counter

The Fashionista Award – Finalists

  • Camden Council – Kayla Larsen, Customer Relations Officer
  • Cessnock City Council – Kelly Harrington, Customer Relations Officer
  • Glenorchy City Council – Sandra Brockman, Customer Service Admin
  • Sunshine Coast Regional Council – Rachelle Jacobsen, Customer Contact Officer – Omni

The Snack King or Snack Queen Award – Finalists

  • Glenorchy City Council – Gabrielle Bowring, Customer Service Coordinator
  • Sunshine Coast Regional Council – Kylie Patsuris, Customer Contact Officer – Call Centre

The Bermuda Triangle Award – Finalists

  • Camden Council – Lyn Grant, Customer Relations Officer
  • Sunshine Coast Regional Council – Jane Miles, Customer Contact Officer – Call Centre

The Rookie of the Year Award – Finalists

  • Camden Council – Bella Penson, Trainee Customer Relations
  • Glenorchy City Council – Zuleika Ashwood, Casual Customer Service Officer
  • Sunshine Coast Regional Council – Natalie Barker, Customer Contact Officer – Call Centre

The Einstein Award – Finalists

  • Glenorchy City Council – Rebecca Webster, Customer Service Team Leader
  • Sunshine Coast Regional Council – Kerry Taylor, Team Leader Support